Nepravilnosti u broju zuba mogu se odraziti u vidu hiperdoncije (hyperodontia) u smislu povećanja broja zuba ili hipodoncije – (hypodontia) u smislu smanjenja broja zuba. Etiologija nastanka poremećaja broja zuba je naslednog i evolutivnog karaktera koji ide u pravcu smanjenja broja zuba.
Povećan broj zuba (hyperodontia) nastaje kao posledica prekomerne proliferacije ćelija zubne gredice u razvitku, može nastati i podelom zubne klice, ali se tada ubraja u nepravilnosti oblika zuba. Pojava prekobrojnih zuba prati neke sindrome ili ima genetsku etiologiju.
Prekobrojni zubi mogu da se jave u obe denticije (mlečnoj I stalnoj) ali ako se jave u mlečnoj prenosi se i na stalnu. U stalnoj se javljaju i do 5 puta češće, u 98% slučajeva se javljaju u prednjem delu gornje vilice od čega je 75% u pitanju meziodens (neregularni zub umetnut između gornjih centralnih sekutića), a dvostruko češćse javlja se kod dečaka.
Prekobrojni zubi mogu biti normalnog izgleda ili mogu odudarati.
Prekobrojni zubi mogu ometati nicanje i pravilan razvoj drugih zuba, stvaraju i nova mesta pogodna za zadržavanje hrane i otežavaju održavanje oralne higijene. Oko neizniklih prekobrojnih zuba mogu se razviti cistične tvorevine. Ali u oko 75% slučajeva ovi zubi ostaju neiznikli u koštanim vilicama i dijagnostikuju se samo uz pomoć rendgenskog snimka.
Rana dijagnostika i terapija su važni kako bi se sprečile komplikacije koje mogu nastati pojavom prekobrojnih zuba a to su otežano ili zakasnelo nicanje stalnih zuba, resorpcija susednih zuba, formiranje dentogene ciste i resorpcija krunice.
Meziodens je najčešći tip prekobrojnog zuba, koničnog izgleda i lokalizovan je između gornjih centralnih sekutića, u oko 80% slučajeva samo jedan, a 20% dva ili više meziodensa.
Dijagnoza se potvrđuje radiografijom, a vađenje se preporučuje se u toku mešovite denticije da se preranim vađenjem ne bi oštetila klica zuba zamenika.
Smanjen broj zuba podrazumeva kongenitalni nedostatak jednog ili više zuba – hypodontia, grupe zuba – oligodontia, ili svih zuba – anodontia.
Hipodoncija se u mlečnoj denticiji javlja ređe nego u stalnoj i učestalija je kod devojčica dok je anodoncija je veoma retka. Hipodoncija u mlečnoj denticiji označava najčešće nedostatak sekutića u gornjoj vilici dok u stalnoj denticiji najčešće nedostaju umnjaci, gornji lateralni sekutići, drugi premolari i centralni donji sekutići. Izostajanje umnjaka je toliko učestalo da se danas smatra normalnim.
Nekada je čovek imao 44 zuba u stalnoj denticiji. Evolucijom je došlo do smanjena broja zuba i to tako da su uvek nestajali poslednji zubi iz iste grupe. Gubitak zuba se i dalje nastavlja pa se smatra da ce čovek u budućnosti imati 20 stalnih zuba. Etiologija je naslednog karaktera i često je pratilac ektodermalne displazije. Uzrok nedostatka klice zuba može biti i neki lokalni patološki proces.
Opšta stomatologija
Laserska stomatologija
Protetika
Oralna hirurgija
Implantologija
Ortopedija vilica
Dečja stomatologija
Endodoncija
Parodontologija
Ne možete da pronađete rešenje za Vaš problem? Imate pitanje koje biste postavili našim stomatolozima?
Učinite to ovde.