Keramičke fasete su tanke ljuspice od keramike koje se trajno i adhezivno cementiraju na prethodno pripremljene zubne strukture. Služe za korekciju oblika, položaja i boje vidljive površine zuba.
U odnosu na bilo koji drugi materijal keramika se izdvaja kao estetski najprihvatlјivije i, po trajnosti, najdugotrajnije rešenje za primenu kod keramičkih faseta. Keramika pokazuje visoke estetske odlike kao i dobro ponašanje u uslovima usne šuplјine. Keramički sistemi su se pobolјšali zadnjih decenija, na način da je njihovo polјe indikacija u značajnoj meri prošireno. Više porcelanskih materijala se može koristiti u izradi keramičkih faseta. Svojim karakteristikama svaka od njih se izdvaja svojim prednostima i manama: staklo keramika, presovana keramika i kompjuterski dizajnirana i proizvedena krunica.
Danas keramičke nadoknade predstavljaju restorativni estetski izbor u velikom broju slučajeva u kojem bi do nedavno bile izrađene potpune fiksne nadoknade - krunice. Kod estetski neprihvatljivih zuba sanacija ovom vrstom restauracije nudi prirodan estetski rezultat sa minimalnim brušenjem.
Keramičke fasete postale su estetska alternativa keramičkim i metalo-keramičkim krunicama. Ove nadoknade poseduju odličan tkivni odgovor, ostvaruju prirodnu fluorescenciju i apsorpciju. Reflektuju i propuštaju svetlost podjednako dobro kao i prirodna zubna supstanca.
Prednost keramičke fasete jeste minimalna reakcija gingive, gde glatki i polirani rubovi doprinose parodontalnom i oralnom zdravlju. Biološki su prihvatljive zbog pojačane hemijske stabilnosti, smanjene citotoksičnosti i umanjenog rizika od pojave iritacija ili osetljivosti. Tehnika nagrizanja, silanizacija i upotreba adhezivnih cemenata omogućila je izradu čvrstih i dugotrajnih nadoknada.
Trajnost kompozita je diskutabilna zbog sklonosti diskoloracijama, rubnim frakturama i trošenju. Biokompatibilnost i neporozna površina keramičkog materijala koja sprečava nakupljanje plaka omogućavaju keramičkoj ljuspici odlično funkcionalno i estetsko rešenje. Kompozitne fasete su dobra finansijska alternativa keramičkim ljuspicama.
Keramika koja se koristi u stomatologiji predstavlja materijal nemetalne, neorganske strukture, primarno sastavljen od jedinjenja (najčešće) kiseonika i jednog ili više metalnih ili semimetalnih elemenata kao što su: aluminijum, kalcijum, litijum, magnezijum, fosfor, kalijum, silicijum, natrijum, cirkonijum i titanijum. Keramika se smatra najstarijim materijalom koji je ljudski rod svojim umom i rukom stvorio.
Keramički materijali su tvrdi i krti, pokazuju velike vrednosti čvrstoća na pritisak, male vrednosti čvrstoća na istezanje, imaju malu žilavost, posebno u poređenju sa drugim gradivnim materijalima u stomatologiji (metali, legure). Biokompatibilni su i hemijski stabilni.
Keramičke fasete ili viniri predstavljaju najlepši način da se postigne željena promena u izgledu pacijenta. To mišljenje je utemeljeno na činjenici da je „biološka cena“ takvog rada minimalna ili čak nikakva (viniri se mogu postaviti i na nebrušene zube), a promena koja nastaje je često „totalna“. Postavljajući staklastu keramiku debljine od 0,3mm do 1mm pacijenti mogu dobiti svetliji, pravilniji i prirodno atraktivniji osmeh. Postavljanje keramičkih faseta zahteva preciznost, veštinu, talenat i umetničku viziju krajnjeg ishoda od strane stomatologa. U vrlo tankom sloju keramike moraju se sabrati sve optičke karakteristike koje želimo da ukomponujemo u konačni izgled zuba. Dinamične promene u tehnologiji materijala za izradu zahtevaju i stalnu edukaciju i usavršavanje celog terapeutskog tima.
Iako su indikacije za upotrebu keramičkih faseta brojne, postoje i ograničenja kada ne možemo da računamo na ovaj vid protetskog zbrinjavanja. I to u sledećim slučajevima:
Opšta stomatologija
Laserska stomatologija
Protetika
Oralna hirurgija
Implantologija
Ortopedija vilica
Dečja stomatologija
Endodoncija
Parodontologija
Ne možete da pronađete rešenje za Vaš problem? Imate pitanje koje biste postavili našim stomatolozima?
Učinite to ovde.