Ukoliko želite, Vaše pitanje našim stomatolozima možete postaviti ovde.
Maja Mitić
Postovanje,danas sam vadila umnjak redovnim putem.Ne boli me toliko sama rana koliko predeo okolo,ali opet ni to nije strasno.S'vremena na vreme danas se u pljuvacki javlja sukrvica,da li je to normalno ako sam danas oko 10 vadila zub,a sada je 18h?Hvala
prof. dr Vladimir Biočanin -
Poštovana Majo,
sukrvica u pljuvački nakon vađenja umnjaka prvog dana je potpuno normalna i obično nije razlog za brigu, posebno jer ste zub izvadili danas. Blago krvarenje može potrajati do 24 sata nakon vađenja, ali trebalo bi da postepeno bude sve manje.
Važno je da izbegavate ispiranje usta ili pljuvanje prvih nekoliko sati nakon vađenja jer to može poremetiti krvni ugrušak koji se formira u rani, što je bitno za proces zarastanja. Takođe, savetuje se izbegavanje pijenja kroz slamku i preterano fizičko naprezanje, jer i to može povećati krvarenje.
Ako se krvarenje nastavi nakon prvog dana ili postane jače, najbolje bi bilo da se obratite stomatologu za savet. Za sada, održavajte uobičajenu higijenu i pratite uputstva koja vam je stomatolog dao za brigu o rani.
Srdačan pozdrav,
Stomatološki fakultet u Pančevu
11-Novembar-2024
Oralna hirurgija
Vadjenje umnjaka sukrvica posle zahvata
Maja Hadžić
Poštovana, Kćerka mi je radila most u gornjoj vilici prije 2. 5 godine. U martu joj je puklo između jedinica i stvorio se razmak. Imala je bol u lijevoj jedinici koji je prestao. Na snimku nema lom zuba. Zubi joj se ne klimaju. Stomatolog je rekao da ništa ne dira i vratio je kući. Došla mi je doma i dalje joj je sve po starom. Nema bolova, niti klimanja. Zanima me Vaše mišljenje o tome. Da li da ostane tako ili ipak treba neka intervencija? Strah me da ne bude nekih većih problema. Hvala! Zabrinuta majka Maja
prof. dr Danimir Jevremović -
Poštovana Majo,
Razumemo vašu zabrinutost i želju da preduzmete preventivne korake kako bi se izbegli eventualni problemi sa mostom Vaše kćerke. Pukotine u mostu, naročito ako su estetski vidljive i prouzrokuju razmak između zuba, mogu vremenom dovesti do dodatnih problema, poput nakupljanja hrane, upale desni ili pomeranja susednih zuba.
Činjenica da Vaša kćerka trenutno nema bolove, a zubi su stabilni, znači da problem nije hitan, ali bismo ipak preporučili da se most dodatno pregleda kod stomatologa specijaliste za protetiku. U nekim slučajevima, manje popravke ili popunjavanje razmaka mogu biti dovoljni kako bi se sprečilo dalje oštećenje.
Važno je pratiti i osigurati da se stanje mosta ne pogoršava, čak i ako trenutno nema simptoma. Naši stomatolozi mogu predložiti preventivno rešenje kako bi Vaša kćerka izbegla eventualne buduće komplikacije.
Srdačan pozdrav,
Stomatološki fakultet u Pančevu
11-Novembar-2024
Protetika
Most u gornjoj vilici pukotina izmedju zuba
Branka
Poštovani, ćerkica se požalila da ima kuglicu u ustima i kad sam pogledala videla sam da su joj desni naburile na mestu šestice. Da li je moguće da detetu od 3 godine i 7 meseci raste šestica? Svakako ćemo posetiti stomatologa.
doc. dr Katarina Kalevski -
Poštovana Branka,
kod dece u dobi od tri godine i sedam meseci obično još nije vreme za izbijanje šestica (prvih stalnih molara), jer se one uglavnom pojavljuju oko šeste godine života. Međutim, može se dogoditi da dete ima neku vrstu upale desni ili problem sa mlečnim zubima, što može izazvati oticanje. Takođe, moguće je da se pojavila mala cista ili apsces zbog infekcije.
Poseta stomatologu je svakako najbolja odluka, jer će stručno osoblje moći da pregleda desni, utvrdi tačan uzrok i preporuči odgovarajuću terapiju ili lečenje ako bude potrebno.
Srdačan pozdrav,
Stomatološki fakultet u Pančevu
16-Oktobar-2024
Dečja stomatologija
Da li je moguce da detetu od tri godine raste sestica
Sanja
Postovani, dete je napunilo 7 godina. Pre godinu dana krenula je smena zuba i nicanje stalnih zuba(sestica). Medjutim, 3 sestice su kompletno izrasle, cetvrta u donjoj vilici nije. Da li postoji mogucnost da zub nece izaci? Unapred hvala na odgovoru.
Jovan Vojinović -
Poštovana Sanja,
Period i dinamika nicanja stalnih zuba kod dece može varirati i ne prati uvek tačno predviđeni raspored. Uobičajeno je da se prvi stalni kutnjaci (šestice) pojavljuju oko šeste godine, ali kod neke dece ovaj proces može trajati duže.
Razlozi za kašnjenje u nicanju jednog zuba mogu biti različiti, uključujući: individualne varijacije, genetske predispozicije, prostor u vilici (nedostatak prostora može ometati nicanje zuba), prepreke (ponekad može doći do prepreka u vilici, kao što su ciste ili drugi zubi, koji mogu sprečavati nicanje).
Preporuka je da posetite dečjeg stomatologa koji će pregledati stanje zuba Vašeg deteta. Stomatolog može napraviti rentgenski snimak (ortopan) da bi proverio da li je zub prisutan u vilici i da li postoje neki problemi koji ometaju njegovo nicanje. Na osnovu pregleda i snimka, stomatolog će moći da pruži tačnije informacije i, ako je potrebno, preporuči odgovarajuće mere.
Srdačan pozdrav,
Stomatološki fakultet u Pančevu
11-Jun-2024
Dečja stomatologija
Kasnjenje nicanja zuba kod dece sestice
Milica
Poštivani, Dijete (tri godine) je prije mjesec dana palo i povrijedilo zub, dva dana nakon pada zub je ispao sa korijenom (u pitanju je gornja mlečna jedinica). Kada da očekujemo novi zubić? Srdačan pozdrav!
prof. dr Milica Gajić -
Poštovana Milice,
vreme nicanja gornje jedinice je izmedju 6.i 7. godine.
Srdačan pozdrav,
Stomatološki fakultet u Pančevu
30-April-2024
Dečja stomatologija
Kada nice gornja jedinica kod dece
Vuk
Postovani, Treba mi misljenje vezano za upotrebu oralnog tusa. Za interdentalne prostore koristim konac i interdentalne cetkice. Zadovoljan sam higijenom usta / zuba, moj stomatolog nema zamerki takodje. Da li bih trebao da razmiljam o oralnom tusu? Da li bi mi poboljsao higijenu zuba ( interdentalnih prostora ) ? Da li bih totalno mogao da ostavim kontac i interdentalne cetkice u koiko bih poceo da koristim oralni tus? Unapred hvala
dr Danka Bojić -
Poštovani Vuče,
oralni tuš bi dodatno unapredio higijenu usta i zuba, a takođe bi doprineo ugodnijem subjektivnom osećaju, pošto tuš masira zubno meso. Što se tiče interdentalnih četkica i konca ne bismo Vam savetovali da ih nakon uvođenja oralnog tuša izbacite iz upotrebe, bilo bi poželjno da ih nadalje koristite.
Srdačan pozdrav,
Stomatološki fakultet u Pančevu
30-April-2024
Opšta stomatologija
Da li oralni tus moze da zameni interdentalne cetkice i konac
Snežana
Poštovanje, Molim Vas za odgovor imam bezmetalnu keramiku na svim zubima , na desnoj strani mi se javlja bol na hladno ali ne znam koji zub moze biti u pitanju negde od dvojke do petice teško je odrediti a sada skinuti sve krune bilo bi šteta ,svi zubi imaju živce uradila sam snimak ali snimku nijedan zub nema procese u korenu a stomatolog kaže da sam zub ne vidi od krunice molim vas za odgovor kako utvrditi koji zub moze biti problem a bez tog da se skidaju krunice. Hvala unapred.
prof. dr Ana Jevremović -
Poštovana Snežana,
može se desiti da su se desni malo povukle pa da je iz tog razloga prisutna povećana osetljivost zuba na hladno. Verovatno bi bilo potrebno da se uradi termo test.
Drugo, postoji mogućnost prisustva karijesa, ali je putem radiološkog snimka to teško ustanoviti zbog bezmetalne keramike koja je sada na zubima. Ukoliko je karijes u pitanju, najverovatnije je da će morati da se skida krunica kako bi zub mogao da se leči.
U svakom slučaju, da biste dobili precizniji odgovor na Vaše pitanje morali bismo da sprovedemo klinički pregled, bez kojeg je nemoguće ustanoviti uzrok Vašeg problema.
Srdačan pozdrav,
Stomatološki fakultet u Pančevu
06-April-2024
Protetika
Bezmetalna keramika i bol i osetljivost na hladno
Dejan
Postovani, Kada sam imao 15 godina stomatolog mi je rekao da uradim snimak zuba jer mi nisu izrasli stalni zubi 5-ice u donjoj vilici. Snimkom je utvrdjeno da oba zuba nemaju koren i da ne neču stalni. Kasnije mi je stomatolog preporucio da izvadim te zube jer nisu vise bili za popravku. Sada imam 23 godine i zanima me da li ostali zubi mogu da se privuku fiksnom protezom tako da se nadoknadi nedestatak ta dva zuba?
doc. dr Ema Aleksić -
Poštovani Dejane,
da, apsolutno je moguće zatvoriti prostore fiksnim ortodontskim aparatom (fiksnom protezom) kako bi se nadoknadio nedostatak zuba koji su izvađeni.
Srdačan pozdrav,
Stomatološki fakultet u Pančevu
01-April-2024
Ortopedija vilica
Da li je moguce nadoknaditi izvadjene zube fiksnom protezom
Snežana
Poštovani, Želim da Vas zamolim za odgovor vadila sam sesticu pre 2 meseca i sada imam most petica i sedmica nose most e sad prilikom zvakanja hrane mene boli stomatolog kada je radio most rekao je da rana nije još zarasla i ako je prošlo 2 meseca ali ipak mi je cementirao most . Da li će vremenom bol popusti prilikom zvakanja hrane . Mislim da li će rana spontano zarasti. Hvala.
prof. dr Maja Pavlović -
Poštovana Snežana
Razumemo Vašu zabrinutost i želimo da Vam pružimo odgovor na Vaše pitanje. Iako je prošlo dva meseca od vađenja šestice i cementiranja mosta, moguće je da rana još uvek nije potpuno zarasla. Ova situacija može izazvati nelagodnost i bol prilikom žvakanja hrane
Važno je znati da je proces zarastanja rane individualan i može varirati kod svake osobe. U nekim slučajevima, rana može zahtevati više vremena da se potpuno zaceli. Preporučujemo da nastavite sa redovnim posetama stomatologu kako bi pratio napredak zarastanja i pružio potrebnu negu
Bol prilikom žvakanja može popustiti vremenom kako rana postepeno zarasta i kako se Vaše telo prilagođava prisustvu mosta. Međutim, ukoliko se bol nastavi ili pojača, važno je da se obratite stomatologu radi dodatne provere
U međuvremenu, možete pokušati sa blažom ishranom koja neće opterećivati područje mosta kako biste smanjili nelagodnost. Takođe, izbegavanje grickanja tvrde hrane ili žvakanje sa strane gde osećate bol može pomoći u ublažavanju simptoma
Ukoliko imate dodatnih pitanja ili ako se bol nastavi, slobodno se obratite Vašem stomatologu kako biste dobili savet prilagođen Vašem specifičnom slučaju
Želimo Vam brz oporavak i nadam se da će Vaša nelagodnost ubrzo nestati.
Srdačan pozdrav,
Stomatološki fakultet u Pančevu
21-Mart-2024
Opšta stomatologija
Bol i zarastanje rane ispod cementiranog mosta
Viktor
Pozdrav, Nakon posete zubaru detetu je ustanovljena demineralizacija zuba i to veceg dela zuba kako prednjih tako i pozadi. Terapija je tecnost fluor 2000-2500 ppm. Molim vas za savet i pomoc gde se to moze nabaviti, jer ni u jednoj apoteci toga nema.
doc. dr Katarina Kalevski -
Poštovana Jovana,
jedan od vidova terapije kod takve dijagnoze jeste aplikacija visokokoncentrovanih fluorida koja se inače koristi isključivo u ordinacijskim uslovima od strane stomatologa, zato se i ne može naći u slobodnoj prodaji. Svakako je neophodan stomatološki pregled da bi se ustanovila vrsta hipomineralizacije, na osnovu koje se odredjuje detaljan kontinuirani plan terapije, na svakih tri do šest meseci.
Srdačan pozdrav,
Stomatološki fakultet u Pančevu
23-Februar-2024
Dečja stomatologija
Terapija demineralizacije zuba kod dece